XXXIX Национална олимпиада по техническо чертане

Публикувана на 05-06-2023

Катедра „Основи и технически средства за конструиране", за 6-ти път XXXIX Национална олимпиада по техническо чертане

В периода 21 - 23 април 2023 г. се проведе Националният кръг на XXXIX Национална олимпиадата по техническо чертане.

Състезанието се организира от МОН, като за шеста поредна година съорганизатор и домакин беше Машиностроителният факултет на ТУ - София, катедра „Основи и технически средства за конструиране“.

И тази година събитието предизвика голям интерес, в олимпиадата взеха участие 99 ученици от цялата страна, от 7 до 12 клас, разделени в три състезателни групи.

Точно в 8.00 ч. в присъствието Националната комисия с трепет бяха изтеглени състезателните варианти, с което се даде старт на 5-часовата надпревара и докато учениците трескаво чертаеха, техните учители тръпнеха в очакване.

Проведе се техническа конференция с ръководителите на състезателите, Националната комисия, представители на МОН и на РУ - София, на която се обсъдиха актуални въпроси, свързани с бъдещото обучение.

През свободното си време учениците и техните ръководители се запознаха с дейностите в лабораториите на МФ и посетиха Национален музей „Земята и хората“.

След приключване на състезателната част и оценяване на работите на участниците, настъпи така дългоочаквания момент по обявяване на резултатите.

В първа състезателна група безкомпромисни победители бяха ученици от ППМГ „Нанчо Попович“ – гр. Шумен: I място: Марио Нейков – 8 клас; II място: Лъчезар Колев – 8 клас; III място: Евгени Маринов – 8 клас. Във втора състезателна група на първите две места застанаха ученици от ППМГ „Нанчо Попович“ – гр. Шумен, а на трето от НПГПТО „М. В. Ломоносов“ – гр. София: I място: Александра Василева – 12 клас; II място: Александра Янева – 10 клас; III място: Герман-Димитър Германов – 11 клас. В трета състезателна група на първо място е за ученик от ПТГ – гр. Варна, на второ място е за ученик от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“, гр. Севлиево и трето място е за две ученички от НПГПТО „М. В. Ломоносов“ – гр. София: I място: Ивайло Колев – 12 клас; II място: Божидар Пенков – 12 клас; III място: Габриела Попова и Вяра Георгиева – 12 клас.

Тазгодишната XXXIX Национална олимпиадата по техническо чертане излъчи и шест лауреата (пет от втора състезателна група и един от трета).

Победителите бяха отличени с медали и грамоти от МОН, МФ, и Националната комисия. Раздадени бяха и награди, осигурени от МОН, МФ и от спонсорите на олимпиадата: „Аурубис България“ АД, „Мултивак България Продакшън“ ЕООД, „Клийнтех България“ ООД, „КАД Пойнт“ ЕООД и БСС.

На събитието присъстваха инж. Росица Илиева - МОН, инж. Велина Томова – РУО София-град, проф. д-р инж. Панчо Томов - зам.-декан на МФ, доц. д-р инж. Георги Станчев - ръководител катедра ОТСК, доц. д-р Боряна Илиева – зам.-р-л катедра ОТСК, инж. Таня Михайлова – директор на НПГПТО „М. В. Ломоносов“.

Всички те поздравиха младите участници и техните преподаватели, за добре свършената работа и постигнатите високи резултати. Пожелаха им здраве, нови успехи и представиха възможностите, предимствата и перспективите на обучението в Техническия университет - най-престижното висше училище в областта на техническите науки.

Източник: Технически авангард