Изложба на студенти 1-ви курс към катедра Инженерен дизайн

Публикувана на 22-11-2023

На партера на 4-ти блок на ТУ –София, е подредена изложба на студенти 1-ви курс, към катедра Инженерен дизайн, Машиностроителен Факултет. Изложбата представя студентски резултати по предмета цветознание, който се изучава един семестър, с водещ преподавател доц. д-р Михаела Гаджева. Показаните произведения са само една малка част получени от поставените задачи през учебната година. Всички те са изпълнени с темперната изобразителна техника, основно на формат 35/50. Прави впечатление многообразието от цветови съчетания, които са резултат от сложни цветни тонове и нюанси. Цветността убедително надскача цветните бои от бурканчетата, като това е впечатляваща тенденция при многообразието от форми и композиционни решения. Постигнат е целенасочено търсен резултат – студента да стане чувствителен и предразположен към сложните цветни възможности постигнати чрез изведената методика за смесване на чистите тонове на боите, до получаване на красиви багри. Представените композиции са разнообразни и многообразни и по тематика, а именно: Растерни композиции чрез използване на вълнообразни линии; растерни композиции построени само с прави успоредни линии, с възможност за разполагането им само в две направления; разнообразие от решения чрез използване на орнамента – като розета, фризови композиции в правилни и неправилни мрежи и др.; триизмерна композиция построена с помощта на една убежна точка, като се използват само сфери и цилиндри и поне един до три броя куб или паралелепипед; и т.н. За всяка задача е поставено конкретно условие за цветова гама и конкретни условия за брой и начин на използваните цветови решения. При всички представени работи в изложбата техниката на изпълнение е безупречна, което също и не на последно място допринася за впечатляващия резултат и въздействие на творбите. Поздравления и благодарности на студентите, които взеха участие с творбите си и които помогнаха за сглобяване на конструкцията и подреждане на картините.

От преподавателя!